Nokian RFF
2.5.2025
Aika 10.6.2025 Klo 12-15 Ilmoittautuminen alkaa klo 11 Paikka Nokian vanha kisapaikka
Ajoalueen kartta, ks. viereinen kuva. Varikko 1, tilaa n. 10 pakulle/kärrylle, kilpailutoimisto Varikko 2, Kaarnatien tienvarsiparkki, yleinentie, joten ei ajeta trial-mopoilla ja ei estetä liikennettä.
Suuntaa-antavat jakopaikat merkitty vihreillä ympyröillä.
Kilpailussa noudatetaan portti-trial-sääntöjä. Vaikeustasoja on 4. Punainen nuoli: TR2-3 10 pistettä Sininen nuoli: TR4-5 5 pistettä Vihreä nuoli: TR6 2 pistettä Musta nuoli: TR7 1 piste
Portit on numeroitu ja ne tulee ajaa numerojärjestyksessä. Vaikeustason saa kuski itse valita. Portissa voi olla useampi nuolipari, jotka merkitään kirjaimilla esim. 3A, 3B ja 3C. Kuljettajan on ajettava näiden läpi, jotta sektori 3 on suoritettu. Jakson sektorit määritellään seuraavasti, esim. jaksolla on 3 porttia. Sektori 1: Lähtö - portti 1 Sektori 2: portti 1 - portti 2 Sektori 3: portti 2 - portti 3 - maali Sektorin pisteet määritellään porttipisteiden mukaan. Jos sektorilla laittaa ottaa jalkakosketuksen, niin ko. sektoripisteet menetetään. Jakson muilta sektoreila voi saada pisteteet, jos ne suorittaa virheittä. Huom1. jalkakosketuksia saa ottaa 4 ja viideskosketus on sama kuin kaatuminen eli jakson suoritus on epäonnistunut. Myös tässä tapauksessa saa talteen jaksolla jo onnistuneesti kerätyt porttipisteet. Huom2. Jakson viimeinen sektori pitää ajaa maaliin saakka virheettä, jotta ansaitsee viimeisen portin pisteet.
Ohjeet ja esimerkit:
TERVETULOA!
|